Prefabrik Toplu Konut Projesi | Irak

  • Kullanım Amacı : Toplu Konut ve Sosyal Tesis Donatıları
  • Yapı Modeli : Prefabrik Hazır Konut
  • Yapı Adedi : 900 Adet
  • Toplam Metraj : 1.884 m²
  • Proje Yılı : 2014
  • Kullanılacak Bölge : Bağdat ve Kut, Irak
  • Tamamlanma Zamanı : 7 ay
Şu anda 39 misafir bu projeyi inceliyor

Karmod Irak Toplu Konut projesi. Dünyanın tek seferde tamamlanan en büyük prefabrik toplu konut projesi 1884 konut ve sosyal donatı binalarıyla Karmod tarafından gerçekleştirildi. Bu devasa büyüklükteki projeyi 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlamak ancak Karmod organizasyon uzmanlığı ile açıklanabilir. Proje kapsamında üretilen konutlar Irak’ın Başkenti Bağdat ve Kut şehirlerinde kurulum yapıldı. Her binada 2 birinci katta 2 adette ikinci katta olmak üzere 4 daire ikiz bina şeklinde projelendirilerek tasarlandı. 1600 adeti Bağdat’ta devasa genişlikte bir alana kurulan konutlarla adeta yeni bir şehir oluşturuldu. 284 konut ise Kut şehrinde kurulum yapıldı.

Irak’ta 2003 yılında başlayan işgal hareketi her alanda olduğu gibi yapı konut ihtiyacını da artırdı. Saddam sonrası kurulan hükümetler oluşan konut açığını kısa sürede kapatabilmenin yollarını aradılar. Bu doğrultuda 2013 yılında Bağdat Valiliği’nin sorunun çözümü adına devreye girmesiyle kısa sürede kurulumu ile öne çıkan uzun ömürlü prefabrik evlerde açığın giderilmesi yolunda adımlar atıldı. Karmod bu süreçte iyi organize olmuş ekipleriyle 1884 kınutu 7 ayda üretme başarısı gösterdi. Karmod’un modern tesislerinde kaynaksız civata – somunlu ve geçmeli yapı modeliyle demonte üretim gerçekleştirildi. Karmod fabrika alanında eğitim amaçlı projede kullanılan bir evin örnek kurulumu gerçekleştirildi. Bu kurulumu Irak’tan 100’e yakın montaj, elektrik, boya ustası bizzat yerinde izledi. Yapılar düzenli olarak karayolu taşımacılığı ile Irak’taki kurulum yerlerine ulaştırıldı. Karmod süpervisörleri eşliğinde Türkiye’de eğitim alan ustalarla kurulum grupları oluşturuldu. İyi bir ekip çalışmasıyla kurulumlar kısa sürede başarılı bir şekilde tamamlandı.

Binaların proje aşamasında Irak iklim şartları gözden geçirilerek üretim öncesi özellikler hazırlandı. Binaların dış duvarlarında 10 cm kalınlıkta panel sistem duvar blokları kullanıldı. İç kalınlıklar 6 cm olarak hazırlandı. Çatı örtüsü altında yer alan çatı makasları tamamen vidalı sistemle paslanmaz metalden üretildi. Konutlarda her 4 dairenin ana girişinde yer alan kapılarda özel üretimli çelik kapı kullanıldı. İzolasyon açısından pencere sisteminde çift camlı Pimapen marka birinci sınıf doğrama tercih edildi. Elektrik tesisat sistemlerinde yapı güvenliği düşünülerek Karmod evlerin tamamında uygulandığı gibi ISO standartlarında markalara yer verildi. Sıhhi ve atık su tesisat malzeme ve borularında Türkiye’nin en iyi markası kullanılarak hazırlandı.

Pojenin konutlar kadar önemli diğer yapıları ise yine Karmod tarafından üretildi. Sosyal donatı alanlarının yer aldığı bu yapı grubu bir toplu konut projesinde ihtiyaç duyulabilecek sosyal yapıların genelini kapsıyor. Sosyal tesis içerisinde, ilk ve ortaokul, çocuk yuvası, belediye hizmet binası, iş hanları, poliklinik, itfaiye istasyonu, ibadethane ve marketler bulunuyor. Projedeki toplam sosyal yapı bina büyüklüğü ise 16 bin 148 metrekare.

Komşumuz Irak’ın Bağdat ve Kut şehirlerinde uzun yıllar kullanılacak bu toplu konut projesine uzmanlığıyla Karmod imza atma başarısı göstermiş oldu.

Projelerimiz
İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet
Büyük Projelerimiz