Bir yanda yorucu bir çalışma yılı sonrası dinlenme gibi insanın doğal ihtiyacını karşılayacak yapılar, diğer tarafta da savaş veya doğal afetler sonrası ülkesini terk ederek mülteci durumuna düşmüş mağdur insanların barınacağı yapılar. Belki duygular farklı ama konfor beklentileri aynı. İşte bu duyguların farkındalığı ile Karmod olarak Tatil Köylerinde yaşayan insanlara mutluluk beklentilerini daha da artıracak konforlu mekanlar üretiyoruz.

Tatil Köylerinde bir yılın yorgunluğunu bir kaç güne sığdırarak her anını sukunetle geçirerek daha fazla zindelik kazanmak ister insan. Bu açıdan bakıldığında konaklayacağı evde de kendi evindeki gibi rahat etmek ister. Hep huzura arar. Evlerimizle çok sayıda tatil köyü projesini tamamladık. Bugün Dünyanın çok sayıda ülkesinde kurduğumuz evlerimiz farklı insanların huzur beklentilerini karşılayarak hizmet vermeye devam ediyor.

Mülteci Kampları denildiğinde onlara hazırlayacağınız evlerde önemli bir dramı ortadan kaldıracak, onların içinde kopan fırtınaları unutturacak konseptleri dikkatle seçmeniz gerekir. Onlar daha dün veya bir kaç gün öncesine kadar bizim gibi içinde mutlulukla yaşadıkları huzurlu bir yuvaya sahiptiler. Ama istenmeyen bir savaş veya sel baskını veya yangın gibi önemli bir travmayı yaşayarak huzurlu yuvalarını en önemlisi doğup büyüdükleri memleketlerini geride bırakarak mülteci konumuna düştüler. Karmod olarak gerek prefabrik gerekse Yeni Nesil Konteyner modelimizle maksimum konfor şartları özenle planlanarak hazırladığımız yapılarımızda mültecilere kendilerini evlerinde hissettirecek mutlu yuvalar kuruyoruz.

Biri tatil köyü diğeri de mülteci barınma binaları olmak üzere iki projemizi burada anlatmak isteriz. Bunlardan ilki Bayburt’ta gerçekleştirdiğimiz “Saklı Cennet Tatil Köyü”. Anadoluda şirin ilimiz Bayburt yurt içine olduğu kadar yurtdışına verdiği gurbetçi göçüyle de biliniyor. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, Suudi Arabistan bu şirin ilimizin göç verdiği ülkelerin başında yer alıyor. Gerek yurt dışından gerekse yurt içinden İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden memleketlerine ziyarete gelen hemşehrilerinin konaklama ihtiyacını gören Bayburt Belediyesi bu güzellikte bir projeyi gündemine almış. Biz de Karmod olarak konutlarımızla projenin yapı grubunu üreterek yerinde kurulumla teslim ettik.

“Saklı Cennet Tatil Köyü” Bayburt şehir merkezine iki kilometre mesafede yer alan ve özellikle yaz döneminde sunduğu hizmetiyle önemli bir ihtiyacı karşılayan güzel ve örnek bir proje. Her yaz dönemi memleket özlemiyle Bayburt’a gelen gurbetçiler hazırlanan şirin evlerde memleket hasretlerini gideriyorlar. 2 1 Karmod Ev modelimizle her biri müstakil kurulmuş tek katlı 15 adet evle biz de bu mutluluğa ortak oluyoruz.

Karmod Mülteci Kamp yapı projesi için de güzel bir örnek olarak Nijerya’da kurduğumuz Birleşmiş Milletler mülteci barınma kampından bahsedebiliriz. Ülkenin Doğusunda çatışmalarla gündeme gelen Borno Eyaletinin Maiduguri şehrinde kurduğumuz kampta bine yakın mağdur insanın sağlıklı ortamda barınma ihtiyacı karşılanıyor. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) için hazırladığımız bu yapılar terör nedeniyle yaşadıkları evlerini terk etmek durumunda kalan mağdur göçmenlere sıcak yuva oluyor. BM için gerçekleştirdiğimiz bu projemizin toplam kapalı alan yapı büyüklüğü 4 bin 500 metrekareye yakın.