Çok alternatifli kullanım yerleri düşünüldüğünde oldukça geniş bir alanı ifade eden prefabrik yapı güvenli ve uzun ömürlü yapı sınıfıyla beraber proje sonrası inşa süreçlerinin oldukça kısa sürmesi gibi önemli öne çıkan avantaja da sahip. Yapı modelini daha yakından tanımak için öncelikle kazandırdığı avantajlar açısından bir değerlendirme yapmak gerekir.

Her şeyden önce bu modelde yapıya ait bütün detaylar demonte olarak teknolojik hatta işlenerek hazırlanmaktadır. Bu nedenle tasarım açısından mimarlara maksimum genişlikte ferah mekanlar oluşturabilmeleri adına önemli özgürlükler sunmaktadır. Çünkü tasarımdaki en ince ayrıntılar teknolojik makina üretim hattında milimetrik detaylara kadar inilerek üretilebilmektedir. Bu durum tasarımla hayal ve duygularına yön veren özgün mimarların çalışmalarını detaylandırarak özgür düşüncelerini eserlerine yansıtmaları adına işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Yapı sisteminin üretimle ilgili çözümlemelerine de bir göz atmakta yarar var. Hazır yapı olarak ta isimlendirilen prefabrik yapı sisteminde üretim tamamen teknolojik bant sisteminde ilerlemektedir. Özgün tasarımcıların özenle hazırladığı çalışmalar özel statik hesaplamalarından geçirilerek server sistemi üzerinden üretim hattına yüklenmektedir. Üretim hattına gelen yapının; ana taşıyıcılarından duvar bölmelerine, özel cumbalardan çatı makaslarına kadar tüm detaylar projeyle bire bir olarak kaynaksız vidalı geçmeli sistemle demonte olarak hazırlanmaktadır. Bu süreç saatlerle ifade edilen kısa zaman diliminde gerçekleşmektedir.

Ön üretimi gerçekleşen yapı artık kurulum yerine sevk edilmek üzere lojistik bölümüne iletilmektedir. Yapı lojistik açısından değerlendirildiğinde de oldukça avantajlı. Demonte yapı sisteminin verdiği avantajla kara, deniz, hava ve demiryolu taşımacılık türlerinin tamamıyla kurulum bölgesine kolayca sevk edilebilmektedir. Kaynaksız vidalı sistem demonte özelliğin sağladığı avantajlar binaların saha kurulumlarını da oldukça kolaylaştırıyor. Vidalı ve geçmeli yapı blokları hızlı şekilde birleştirilerek montaj çok kısa sürelerde kullanım hazır kurulumla tamamlanıyor.

Kullanım alanı çok geniş olan prefabrik yapılar, şantiye yapıları, sosyal tesis binaları, ofisler, kamu idari binaları, yatakhane, yemekhane, showroomlar, sağlık binaları, askeri tesisler, acil yerleşim binaları gibi çok fazla ihtiyaca cevap veriyor. Şantiyelerde inşaat sektörünün çözüm ortağı olurken, diğer yandan sosyal hayatın hemen hemen her alanında kullanılabiliyor. Kurulumdaki hız ve kolaylık, ihtiyaca göre farklı yerlere taşınıp yeniden kurulabilmesi, daha ekonomik çözümler olması, isteğe göre farklı malzeme kullanımı prefabrik yapıların dikkat çeken bazı özellikleri.
Modern yaşamın getirdiği hızlı ve pratik çözümler prefabrik yapılar ile hayat buluyor. Ofislerde, showroomlarda, idari binalarda kolay dekore edilebilirlik, ihtiyaca göre özelleştirilebilmesi ise öne çıkan en önemli unsurlardan.