TANAP Konteyner Şantiye Yapıları

  • Kullanım Amacı : İşçi Yerleşkesi Şantiye Yapıları
  • Yapı Modeli : Prefabrik Yapı
  • Yapı Adedi : 126
  • Toplam Metraj : 3.870 m²
  • Proje Yılı : 2012
Şu anda 62 misafir bu projeyi inceliyor

Avrupaya uzanan doğalgaz boru hattı şantiyeleri Tamamlandı.

BP-AZFEN ortaklığının üstlendiği ve Azerbaycan’dan Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya taşınacak doğalgaz boru hattının inşası projesinde Karmod çözüm ortağı oldu. Karmod’un tüm şantiye çözümlerini yaptığı ve 1. ayağı tamamlanan projede ofisler, yemekhane, depo, güvenlik ofisi, poliklinik, şoför odası ve eğitim merkezi bulunuyor. Projede, yaklaşık 6 yıl kullanılacak yönetim bölümlerinin yer aldığı ofisler 2140 metrekare yer kaplıyor.

Karmod’un perfabrik ve kontener şantiye yapılarıyla çözüm ortağı olduğu bu önemli projeye kısaca göz atalım. İki aşamalı Şahdeniz Doğalgaz ve Kondensat Sahası,Türki Cumhuriyetlerden Azerbaycan’ın Bakü yakınlarında yer almaktadır. Şahdeniz sahasında 424 milyar metreküp doğalgaz ve 593 milyon varil kondensat rezervi olduğu tahmin edilmiştir. Şahdeniz 2. Aşaması için yatırım kararının ardından 17 Aralık 2013 tarihinde uygulamaya geçilmiştir. Bu ikinci aşama ile yıllık 16 milyar metreküp üretimi planlanan doğalgazın 6 milyar metreküplük önemli bir kısmı BOTAŞ’a, 10 milyar metreküplük kısmı ise hattı ülkemizden geçen TANAP üzerinden Avrupalı gaz şirketlerine satılacak. Şahdeniz 2 projesi 28 milyar dolarlık büyük bir yatırım. Projenin en büyük hissedarı yüzde 28,8 oranla BP. Diğer hissedarlar ise Azeri gaz firması SOCAR yüzde 16,7, TP Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yüzde 19, PETRONAS (Malezya) yüzde 15,5, LUKOIL (Rus) yüzde 10 ve İran şirketi NICO yüzde 10 hisseye sahip.

Bu proje kadar TANAP doğalgaz taşıma hattı da önemli. Kısaca TANAP olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesi Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz 2 gaz sahası ve Hazar Deniz’inin güneyinde yer alan diğer sahalarda üretilen gazı Türkiye üzerinden tüm Avrupa’ya taşıyor. TANAP, SCP (Güney Kafkasya Boru Hattı)’nı TAP (Trans Atlantik Boru Hattı) ile birleştirerek Dünyanın en önemli Doğalgaz aktarım hat koridorunu oluşturuyor. TANAP’ın Türkiye serüvenil Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere tam 20 ilimizden geçerek İpsala ilçemizden Yunanistan’a bağlanarak Avrupa’ya uzanacak. TANAP gaz aktarım hattı 19 kilometresi Marmara Denizi olmak üzere Türkiye’de bin 850 kilometrelik bir uzunluğa sahip.

Karmod olarak bu devasa büyüklükte ve enerji aktarımı açısından büyük öneme sahip bu hattın taşıyacağı Şahdeniz 2 projesinde şantiye yapılarımızla yer almaktan büyük mutluluk duyduk. Bu önemli proje için prefabrik ve sandviç panel konteyner sistemimizle yapılar hazırladık. Başta ofis binaları olmak, şantiye ortamlarının vazgeçilmezi yatakhane ve yemekhane binaları ile diğer sosyal donatı binaları yer aldı.
Ofis binalarımızda yönetim ofisiyle beraber mühendis teknik çalışma ofisleri, insan kaynakları ofisi, laboratuvar gibi alanlar yer aldı. Konteyner yatakhane binalarımızda kullandığımız sandviç panel sistemi hem yüksek izolasyon içermesi hem de zinde mekanlar oluşturulması adına konaklayanlar için ev konforu sunma iddasında hazırlandı.

Projelerimiz
İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet
Büyük Projelerimiz