Yer altı Konteynerleri Dönemi

06 Haziran 2013, Perşembe 08:43

Manisa Belediyesi, şehirde kullanılan mevcut eski tip çöp konteynerlerinin yerine yeni nesil, her türlü evsel ve endüstriyel atığı otomatik olarak toplamak üzere dizayn edilmiş yer altı konteynerleri (prefabrik) yerleştiriyor. Güzelyurt Mahallesi’nden başlatılan çalışmanın, 150 noktada uygulanacağı belirtildi.

Yeni çöp konteynerlerini tanıtan Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Çipiloğlu, eski tiplere göre hem daha az yer kapladığını hem de koku, sızıntı ve çöplerin çevreye saçılmasını önlediğini söyledi.

Çipiloğlu, “Küçültülmüş dikey çöp atma haznesi ve yer altına gizlenmiş prefabrik yapıdan oluşan sistem, kötü kokuları içinde tuttuğu gibi çöp suyu sızıntısına ve çöplerin etrafa yayılmasına engel oluyor. Her yere yerleştirilebilen ve çok az yer kaplayan yeni nesil konteynerler, çevre güvenliği konusunda da avantajlar sunuyor.” dedi.

Yeni nesil konteynerlerden Manisa’da 150 noktaya yerleştireceklerini kaydeden Başkan Yardımcısı Çipiloğlu, “Gerek çevre temizliği gerek halk sağlığı gerekse belediyemizin işgücü açısından bu konteynerler büyük avantaj sağlıyor. Manisalıların da yeni konteynerlere sahip çıkması, zarar verilmesinin önüne geçmesi gerekiyor. Kentimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.