Türk inşaat fimaları Brezilya’da konut acığını gördü

05 Haziran 2013, Çarşamba 16:25

Brezilyada 5 milyon konut açığı Türk müteahhitlerini cezbetti

Latin Amerika pazarına girmek isteyen Türk inşaat firmaları konut taleplerine cevap verecek. Dünyada yaşanan küresel krizin önümüzdeki dönemde de birçok ülkeyi etkileyeceğine dikkat çeken Türk Müteahhitler Derneği ‘ bu çerçevede Türkiye’deki yatırımcılara yön verecek çalışmalarda yer almak istiyor’ diye konuştu.

Brezilya’nın önümüzdeki 4 yıl içinde hem dünya kupasına hem de olimpiyatlara ev sahipliği yapacağına da dikkat çeken Türk Müteahhitler Derneği, ’2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları Rio de Janeiro’da yapılacak. Bu nedenle müthiş bir altyapı yatırımlarına yöneldiler. Bu harcamalardan Türk inşaat şirketlerinin pozisyon almaları akıllıca olur’ diye konuştu.

Brezilya’nın dünyanın 7’inci büyük ekonomisi olduğunu belirterek, “Petrolü var, doğalgazı var, çok büyük gücü var. Ancak gecekondu, kaçak yapılaşma almış yürümüş. Bizden 10 kat daha kötü durumda. Brezilya konut projelerine hız vermek istiyor Kentsel dönüşüm için 250 milyar dolar bütçe ayırdı ancak çarkı döndüremiyorlar.

Fakir ailler için de uygun fiyatlara kalıcı prefabrik hazır evler yapılacağını söyleyen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, bu prefabrik kalıcı konutlar tek katlı ve dubleks prefabrik konut olarak ihtiyaçlı fakir ailelerin durumuna göre değişik metrekarelerde değişik ev modelleriyle prefabrik hazır evler yapılacağını ve cazip Prefabrik ev fiyatları ile fakir ailere dağıtılacağını söyledi.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Başbakanımızdan kentsel dönüşüm konusunda yardım istedi. ‘Türk inşaat firmları türkiyede ve dünyada toplu konutlar yaptınız, burada da yapın’ dedi. Önümüzdeki dönemde Türk müteahhitlerini yetkilileri Brezilya’ya gidecek. Orada beraber nasıl bir iş yapabiliriz diye bakacağız” diye konuştu