Suriyeli sığınmacılara 10 bin kişilik Konteyner Kent kurulması düşünülüyor

06 Haziran 2013, Perşembe 10:45

Suriyelilere 10 bin kişilik konteyner kent Malatya’da kurulacak

Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya’da Suriyeli sığınmacılara 10 bin kişilik konteyner kent kurulacağını söyledi, ‘’Belki Suriyeli sığınmacı kardeşlerimiz burada misafir edeceğiz dedi.

Malatya’ya Pratik Konteyner Kent Kuruluyor Vali Şahin, yaptığı açıklamada, Malatya’da Suriyeli sığınmacıların kalması için prefabrik den konteyner kentler kurulacağına dile getirdi.

Bu konteyner kentin önceden beridir yürütülen bir çalışma ve proje olduğunu belirten Vali Şahin, ‘’Burası Suriyeli sığınmacıların gelmesiyle doğrudan ilgili değil’’ ifadelerini kullandı. Vandaki yaşanan depreminde Türkiye’nin sıkıntı yaşadığını hatırlatan Şahin, ‘’Depremzedelerin barınma ihtiyacı sorunu vardı. Bu Marmara gölcük ve düzce depreminde de yaşanmıştı, ancak Van’da biraz daha yakın zamanda bunu yaşamış olduk. Hatıralarımızda çok daha taze. Van’da devletimiz sayesinde kısa zamanda bir konteyner kent ve prefabrikden kacil barınma konutları oluşturuldu. Bu kısa zaman da insanların yine bir takım sızlanmalarına, sıkıntı çekmelerine yol açtı’’ dedi. Bu yaşananların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdğan Bayraktar tedbir amacıyla geleceğe yönelik çalışmalar yaptığını anlatan Malatya valis Vasip Şahin, ‘’iç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde hem depo amaçlı hem de hazır pratik konteyner evler ve kentler oluşturalım. Allah korusun herhangi bir sıkıntıda, o civardaki bir afette ve deprem de insanları hemen oraya bir iki gün içerisinde yerleştirebilecek şekilde hazır tutalım’’ düşüncesiyle çalışmaların yürütüldüğünü ifade ederek, ‘’Projenin aslı bu ama bu arada Suriyeli sığınmacılar sorununu da Türkiye yaşamaya başladı. Şimdi bir prefabrik den pratik konteyner kent kurabilirsek, çalışmalarımız devam ediyor. Belki Suriyeli sığınmacılar da burada ağırlayacağız.

Türkiye’nin yüzde 94’ünün deprem riski altında olduğunu belirten malat ya valis Vali Şahin, ‘ Malatya’da hiç deprem ve afet olmaz diyemeyiz. Bu coğrafyada her an depreme hazırlıklı olmak zorundayız’’ ifadelerini kullandı. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sayısının 140 bini aştığını kaydeden Şahin, ‘’Kuracağımız pratik konteyner kent, 2 bin konteyner civarında. Nüfus olarak 10 bine tekabül ediyor. Biraz az olur, biraz çok olur. dedi