Sorunu Prefabrik Okul Çözdü

04 Haziran 2013, Salı 08:58

Ülkemizin gözde İmam Hatip Liselerinden birisi olan Gümüşhane Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne bu yıl yapılması beklenen başvuru sayısının beklentilerin üstünde olunca, bir süreliğine çözüm olarak prefabrik ek bina yapıldı.

Bir yıl önce okul binasında meydana gelen hasar(çökme) nedeni ile Aysın Rafet Ataç İlköğretim okulu, Sağlık Meslek Lisesi ve eski Eğitim Araçları binası olmak üzere 3 farklı yerleşim alanında eğitim-öğretimin devam etmesi için okul, tek çatı altında birleştirilecek.

Gümüşhane Vali Yardımcısı ve Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanı olan Cahit Karatepe, bu yıl okula olan ilginin yani başvuruların beklenenden fazla olması ile beraber sıkıntıya girilmesi üzerine Vali Dr. Yusuf Mayda’nın talimatı ile İl Özel İdaresi bütçesinin Milli Eğitime yapmış olduğu katkı payından Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılması planlanan Aysın Rafet Ataç İlköğretim Okulu bahçesinde 7 derslikli prefabrik bina yapımına başlandığını söyledi.

Kısa zaman içerisinde bitirilmesi planlanan bina ile okulun tek bir çatı altında toplanmasına dair hizmet vereceğini belirten Karatepe, üç farklı binada eğitim ve öğretimin olumsuz etkilendiği, bu hareket ile konunun aciliyetine dayanarak prefabrik bina yapılmasını ön görerek karar verildiğini söyledi.

Binanın yapım aşamasında en kısa sürede çalışmaların tamamlanarak öğrencilerin tek bir kampüste eğitim-öğretimine devam edeceklerini dile getiren Karatepe, Merkez İlçe Köylere Hizmet götürme birliği tarafından ihalesi gerçekleştirilen bu okulda gelecek nesillerin daha iyi ve özgün bir eğitim alması için kolların sıvazlandığı ve binanın en kısa sürede çözüme kavuşturulduğunu önem ile belirtti.

İmam Hatip Lisesine bu yıl yaklaşık 500 öğrencinin kayıt yaptırmak istediğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş ise talebi karşılama noktasında sıkıntı yaşadıklarını ve çözüm olarak ta prefabrik okul yapımına karar verildiğini belirtti.

Muhtemelen Kurban Bayramından önce binanın bitmesi ve açılışının yapılmasının planlandığını ifade eden Aktaş, prefabrik okulda 7sınır, 1öğretmen odası ve 6lavabo bulunduğunu, normal bir okul gibi hizmet vereceğini söyledi.