Sason Kaymakamı’ndan yanıt

04 Haziran 2013, Salı 13:25

Batman’lı kaymakam ‘Çadırda eğitim görüyorlar’ haberi için açıklama yaptı.

Batman’ın Sason İlçesi’ne bağlı Çağlı Köyü’nün 10 haneli Kuzguncuk Mezrası’nda okuma çağındaki 17 öğrencinin, iki aydır çadırda eğitim görmesiyle ilgili açıklama yapan Sason Kaymlakamı Bahadır Yörük, mezraya kurulmak istenen prefabrik okulun köylüler arasındaki arazi anlaşmazlığı nedeniyle kurulamadığını belirtti.

Köy sakinleri arasında olan arazi ve su anlaşmazlığı sebebiyle prefabriğin nereye kurulacağının kararlaştırılamadığını ve bu sebeple prefabriğin kurulamadığını söyleyen Yörük; ‘Köylüler yer konusunda anlaşamayınca kolluk kuvvetleri olaya müdahale etti. Tüm ısrarlara rağmen prefabriğin kurulması kabul edilmeyince, olayların daha fazla büyümemesi için prefabriğin kurulmasından vazgeçildi.’ dedi.

Prefabrikler dururken öğrencilerin çadırda eğitim görmelerini kendisinin de tasvip etmediğini belirten Yörük şu açıklamayı yaptı:

‘Bu prefabriğin kurulması için 150 kilometre uzakta bulunan ve çalışan bir kepçe gönderildi. Ancak, köy sakinleri arasında arazi ve su anlaşmazlığı bulunduğundan, kendileri arasında prefabriğin kurulacağı yer konusunda arbede yaşanınca kolluk kuvvetleri olaya müdahale etti. Tüm ısrarlara rağmen prefabriğin kurulması kabul edilmeyince, olayların daha fazla büyümemesi için prefabriğin kurulmasından vazgeçildi. Köy sakinlerinden Ebedin Saltan kendisine ait evi hem okul hem de lojman olarak vereceğini söylemesine rağmen köylüler bu teklifi kabul etmedi. Ayrıca köye 2 kilometre uzaklıkta Yücebağ ilkokulu-ortaokulu, Yücebağ Posta ilkokulu-ortaokulu ile Yücebağ İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu var. Bu mezradaki öğrencilerin bu okullardan birine taşınması için bir öğrenci servisi verildi.’ dedi.