Prefabrik Sektörü Umut Oldu

05 Haziran 2013, Çarşamba 09:09

Prefabrik konut sektörü, ev sahibi olmak isteyenlerin, bu hayallerini ucuza, hızlı şekilde, üstelik de depreme dayanıklı olarak gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Türkiye’de özellikle 17 Ağustos Marmara Depremi sonrası hızla gelişen prefabrik konut sektörü, betonarme konutlara göre üretim maliyeti ve teslim süresi bakımından taşıdığı avantajlarla, özellikle orta gelir seviyesindeki vatandaşlar için önemli bir cazibe merkezi haline geldi.

Her şeyden önce, prefabrik konutlar tümüyle depreme ve yangına karşı dayanıklı olmasının yanı sıra, ayrıca kullanılan yapı malzemesi nedeniyle ısıya ve sese karşı da çok iyi bir yalıtıma sahiptirler.

Bunun yanında prefabrik konutlar, çok kısa sürede teslim ediliyor. İnsanlar bir kooperatife dahi girseler, 3-5 yılda ancak ev sahibi olabiliyorlar. Prefabrik konutlar ise insanlara daha kalitelisini ve daha ucuzunu, 30-45 günde teslim etme imkânı sunuyor.

Prefabrik konut üreticileri, tek katlı ya da iki katlı (dubleks) ve üç katlı (tripleks) villa tipi evleri, müşterilerin istediği büyüklük ve özelliklerde üreterek 1-1.5 ay gibi kısa sürede, benzer nitelikteki betonarme yapılara göre çok daha ucuz fiyatlarda kullanıcılarına teslim edebiliyor.