Prefabrik Evlerde Isı Yalıtımı

06 Haziran 2013, Perşembe 09:02

Günümüzde prefabrik ev ve prefabrik konutların kullanımı yaygınlaştığı için bu konutlarda ısı yalıtımı da önemli bir konudur.

Prefabrik evlerde ısı yalıtımının bölgelere uygun uygulanması gereklidir. Örneğin İstanbul’da yapılan bir prefabrik yapıyla Samsun’da a yapılan bir bina aynı ısı yalıtımı özelliğine sahip değildir.

Isı yalıtımı konusunda insanlara değişik iklim bölgelerine göre çözümler sunulmalıdır. Bunun için, örneğin dışarda kullanılan kaplama cinsi itibariyle tüm metal aksamı kapatıyor olmalıdır. Tümüyle aksesuarlarla bezenmiş olması da binada çok önemli bir faktördür.

Dışardan içeriye ısının salınımı içerden dışarıya salınımını engellemelidir. Ayrıca çatıda kullanılan yalıtımın tabakaları da önemlidir. Çünkü örneğin İstanbul’dan 60 milim cam yün izolasyonu tavanda uygulanırken, Hakkari bölgesinde 140 milim kalınlık uygulanması gereklidir. Bu da iklim koşullarına göre değişkenlik gösterdiğini bizlere göstermektedir.

Özelilkle çatıda kullanılan malzemenin çeşidi çok önemlidir. Örneğin ondolin kullanıldığı zaman çatıda iyi bir izolasyon elde edilemezken bun üzerine OSB TYVEK ve ŞİNG gibi bir uygulama yaptığınızda çok daha iyi bir izolasyon elde edilebilmektedir.

Özellikle yeni yapılan prefabrik konutlarda yapıların ısı yalıtımı yönetmeliğine uygun bir biçimde yapılması zorunluluk haline getirilmiştir. Bunun için TS ve DIN Normları vardır, ayrı zamanda Türkiye 4 iklim bölgesinden oluştuğu için bu tür binaların 3 iklim bölgesinde uygulanması ön görülmektedir.