Prefabrik Evler Güvenilirliği ile Gündemde

05 Haziran 2013, Çarşamba 08:34

İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilik yerli-yabancı konut projelerinin yanı sıra, ‘büyük İstanbul depremi’ haberleri prefabrik firmalarının iştahını kabarttı.

Halen 50′den fazla firma özellikle Marmara, Trakya, Karadeniz ve İç Anadolu gibi bölgelerde oluşan büyük talebe yetişmeye çalışıyor. Deprem için en iyi çözüm olmasının yanında, ucuz ve pratik şekilde inşa edilmesi sebebiyle prefabrik konutlara olan rağbet giderek artıyor.

‘Prefabrik evlerin 100 yıldan fazla ömrü var’

Sektörün son 5 yılda hızlı tırmanışa geçtiğin kaydeden Akademi Prefabrik Genel Müdürü Soner Kurnaz, özellikle 2 yıldır ‘altın çağ’ yaşandığını belirtti. Türkiye’de yeni olması sebebiyle insanların biraz çekingen ve tedirgin bakış açısıyla yaklaştıklarını belirten Kurnaz ‘Müşterilerimiz önce güvenlikle ilgili sorular soruyorlar. Halbuki prefabrik konutların betonarme konutlardan ‘güvenlik’ hususunda pek bir farkı yok. Evlerin belirli standartlara göre inşa edilmesi gerekir. Ayrıca temel madde çeliktir.’ Prefabrik konutların oldukça güvenli, pratik ve modern yapılar olması sebebiyle artık bir tercih nedeni sayılması gerekiyor’ dedi.

Kendilerinin şimdiye dek birçok konut projesine imza attıklarını ve hiçbir şikayet almadıklarını kaydeden Kurnaz, Bolu depreminden sonra bazı konutları yardım amaçlı yaptıklarını ve ayrıca şehit aileleri için ev, çok sayıda okul ve kreşi de hizmete sunduklarını söyledi. Prefabrik konutlara yapılan yatırımların hiçbir zaman kayıp olmadığına değinen Kurnaz, ‘Normal konutların 80 yıl garantisi varken, prefabrik evlerin 100 yıldan fazla ömrü var. Ayrıca istediğiniz zaman tekrar söküp yeniden montaj etme şansınız var. Diğer evlerde bu gibi bir şansınız olmaz’ dedi.