Kanser hastalarına ilk konuk ve bakım merkezini Karmod Prefabrik kurdu

06 Haziran 2013, Perşembe 17:34

Onko-Day Kanserli hastalar için prefabrik konuk evi ve rehabilitasyon merkezini açtı

Türkiye bir ilk Karmod prefarik yapı kanserli hastalar için prefabrik konuk evi ve bakım merkezini bursa Onko-Day derneğine 12 adet prefabrik konut kompleksinden oluşan Hasta Konukevi ve Rehabilitasyon Merkezi projesini tamamlayarak teslim etti. Bursa ilimizin Nilüfer ilçesinde ONKO-DAY, Lions 118-K Yönetim Çevresi ve Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle yaptırılan Onko-Day Hasta Konuk Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde şehir dışından gelen kanser hastalarının nezih bir ortamda barınmalarını sağlayarak tedavilerine yardımcı olmak amaçlanıyor.

Bursa Onka-Day Hasta Konukevi ve Rehabilitasyon Merkezi; iki katlı prefabrik bir merkez bina ve 12 prefabrik evden oluşuyor. Komplekste 24 oda, toplantı salonu, dinlenme salonu, hobi odası ve konferans salonu ile mutfak ve yemekhane yeralıyor.

Proje çiziminden kısa sürede tamamlanmasına kadar emeği geçen tüm Karmod ailesine teşekkür ediyoruz.

Çağın en önemli hastalığı olarak bilinen kanser hastalığının tedavisi için Sağlık Bakanlığı özel merkezler kuracak. Bakanlık, Palyatif Bakım ve Evde Bakım Hizmetleri (PALYATÜRK) projesini tüm Türkiye’de yaygınlaştıracak.Projeyle Türkiye’deki bütün onkoloji merkezlerinde palyatif bakım üniteleri açılarak, tüm ilçelere kadar yaygınlaşacak. Öncelikle büyükşehir ve ana merkezlerde başlayacak olan bu çalışmalar daha sonra ilçelere kadar inecek. İlçelerde kanser tedavisi konusunda personellerin eğitimli olması ise birinci öncelik. Sağlık Bakanlığı, uzun sürebilecek eğitimler için tüm Aile Hekimleri, Sağlık Ocağı Hekimlerini eğitimden geçirecek. PALYATÜRK’le ölümcül, ayağa kalkamayacak durumdaki kanser hastalarında orta derecedeki kanser hastalarına kadar hizmet götürecek olan Bakanlık, eğitimler tamamlandıktan sonra palyatif bakımını yaygınlaştıracak

Hastaya bakım desteği verilecek

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) ‘Erken teşhis hayat kurtarır!’ prensibiyle meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetler vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırılıyor. 2013 yılı kapsamında da tüm illerde aile hekimlerini sisteme entegre edecek. Ayrıca 2012 yılında pilot olarak başlatılan Palyatif Bakım Hizmetleri’nin yurt geneline yaygınlaştırılması da hedefler arasında. Özellikle üç yıl içinde 200′ün üzerinde palyatif bakım merkezi kurmayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, bu sayede kanserle mücadele ederken bir yandan da kanserli vatandaşların her türlü ihtiyacını karşılamış olacak. Bakanlık Ege Üniversitesi’yle de PALYATÜRK Projesi’ni yürütüyor

Kanser dünyada ve ülkemizde ölüm nedeni olarak ikinci sırada yer almaktadır. Günümüzde kanser ve ölümcül diğer hastalıklarda tedavi olanaklarının artması ile ölüm oranları giderek azalmakta terminal dönem uzamaktadır. Terminal dönemin uzam ası evde bakımı gündeme getirmiştir. Evde bakım hizmeti, sağlık hizmetlerinin bir parçasıdır ve tıbbi kontrol altındaki hastalara ve ailelere bulundukları ve yaşadıkları ortamda gerekli sağlık hizmetlerinin götürülmesidir. Evde bakım hizmeti kronik, terminal dönemdeki hastaların gerçek ya da potansiyel sağlık sorunlarına yönelik hizmet gereksinimlerinin karşılanmasını amaçlamaktadır. Evde bakım hizmetleri, farklı gruplardaki meslek üyelerinin işbirliği ve eşgüdümü ile sürekli, kapsamlı ve organize bir biçimde sunulan, koruyucu ve tedavi edici hizmetlerdir. Kanserli hastalarda görülen semptomlar hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Uygun tedavi ve bakım girişimleri ile bu semptomlar azaltılabilir. Bu nedenle, makalede kanserli hastada terminal dönemde evde bakım ve semptom kontrolüne yönelik hemşirelik girişimlerinden bahsedilecektir.