İnşaat Şantiyelerinde işçilere prefabrik konteyner’den baraka şartı kanunlaşıyor

06 Haziran 2013, Perşembe 11:23

Türkiye’de de inşaat sektörü iş kazası oranların en yüksek olduğu sektörlerden biridir.

Türkiye’deki yönetim ve kontrol yapısınının geliştirilerek iş kazalarının önlenmesi ve Avrupa Birliği mevzuatına uygun hale getirilmesidir. Bu bağlamda iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konularını kapsayan özel bir bölüm oluşturulmuştur.

İnşaat Sektöründe şantiyeler de çalışan işçilerin çoğunluğunu vasıfsız işçiler ve taşeronlar oluşturuyor. İnşaat şantiyelerinde işçi konteyneri kullanımı yaygınlaşıyor İnşaat şantiyelerinde çalışan işçilerin çalışma şartları iyileştirmek için kalacakları ve yemeklerini yiyebilecekleri ve duş tuvalet ihtiyaçlarını giderebilecekleri inşaat şantiyelerde prefabrik yapılar veya yaşam konteyner baraka kullanılması şartları getiriliyor.

inşaat da çalışan işçiler için daha iyi hayat şartları sunmak için yükselen konutların yapım aşamasında ter döken şantiye işçileri çoğu zaman çok da iyi olmayan ortamlar çalışıyor. Gecen sene İstanbul Esenyurt’ta yatakhane olarak kullandıkları üç inşaat şantiye çadırın yanması sonucu hayatını kaybeden 11 inşaat işçisi Hala hafızalarda. Olaydan ders çıkaran inşaat müteahhit firmalar, inşaat şantiye ortam şartları biraz daha yaşam kolaylaşmış ve inşaat iş güvenliğini biraz iyileştirme yapmışlar ve bu şartlar çalışan işçiler, yinede çalışan işçiler yeterli düzeyde olmadığı gördüklerini söylediler.

İşçilerin neredeyse bütün günleri şantiyede içinde geçen işçiler için hayat hiç de kolay değil. Aldıkları maaş ve ücret ise çok az. İş arama gayretleri sonuçsuz kalınca, ekme parası için inşaat şantiyelerini çalışmayı seçen inşaat işçiler son çareyi inşaatta çalışmakta bulmuş ve İstanbul’un yolunu tutmuş. “inşaat da çalışan işçiler ve kalfalar Aldığı paranın emeğine değmediğini, biraz da çaresizlikle dile getiriyor. çalışan kalfa ve işçiler kazandıkları Paraları biriktirip ailesine gönderiyor, tek kuruş harcamamak için çalıştığı inşaatın dışına çıkmıyor.