Hasta Konuk Evleri Yaygınlaşmalı

05 Haziran 2013, Çarşamba 08:18

Taşradan tedavi amaçlı Büyükşehirlere gelen hastalar konaklama yeri bulamıyor.

Özellikle uzun süreli tedavinin gerektiği kronik rahatsızlıklarda taşradan Büyükşehirlere tedavi amaçlı gelen hastalar tedavileri süresince konaklama yeri bulmakta oldukça güçlük çekiyorlar. Bu durumdaki hastaların maddi durumlarının da yetersiz olması göz önünde bulundurulursa konunun önemi daha da anlaşılmaktadır. Bu durumdaki hastalar ya tedavi olmadan memleketlerine geri dönmek zorunda kalıyorlar veya hastane bekleme salonlarında günlerce fiziki yetersizlikler içerisinde tedavilerini zorlukla yürütmek durumundalar.

Konunun çözümünde belediyeler ve sosyal yardım derneği olarak çalışan sivil toplum örgütlerine büyük görev düşüyor. Özellikle çok kısa sürede projelendirilip üretilerek kısa sürede kurulumla uzun ömürlü yapı modeli sunan prefabrik hasta konuk evleri sorunun giderilmesinde en önemli çözüm önerisi olarak gözükmektedir.

Bu çerçevede Bursa Nilüfer’de ONKO-DAY sivil toplum kuruluşu ve Nilüfer Belediyesi tarafından yaptırılan Hasta Rehabilitasyon Merkezi ve Hasta Konuk Evi güzel bir örnek olarak gösterilebilir. 2 katlı 1 adet yönetim binası ve 12 prefabrik tek katlı evden oluşan hasta rehabilitasyon merkezi ve konuk evi Bursa’ya yakın illerden gelen kanser hastalarının tedavileri sürecinde kendilerini evlerinde hissedecekleri güvenli bir yaşam ortamı sunuyor. Projelendirme ve inşaatı Karmod prefabrik tarafından tamamlanan Hasta Rehabilitasyon Merkezi ve Konuk Evi iki ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi.