Güney Sudan’a Hazır Evler Sevk Edildi

13 Kasım 2013, Çarşamba 14:43

9 Temmuz 2011’de bağımsızlık referandumuyla Sudan’dan ayrılarak ayrı bir devlet statüsü kazanan Güney Sudan’ın yeni konutları Karmod prefabrik hazır evlerle kuruluyor. Proje kapsamında ilk etapta örnek kurulumları yapılacak 2 farklı metraj ve modelde 5 konutun konteyner yüklemesi tamamlanarak yola çıktı.

Karmod’un modern tesislerinde kaynaksız vidalı demonte sistemle ön üretimleri gerçekleştirilerek Güney Sudan’a sevk edilen hazır evler 3 adet 41 metrekare ve 2 adet 60 metrekareden oluşuyor. Örnek kurulumları gerçekleştirilecek hazır evlerin proje kapsamında çoklu üretim ve kurulumları da yapılacak.

Başkenti Cuba olan Güney Sudan Cumhuriyeti, yukarı Nil havzasında yer alan bir Orta Afrika Ülkesi. Batısında Orta Afrika Cumhuriyeti, Kuzeyinde Sudan, güneyinde Uganda, Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğusunda  ise Etiyopya yer alıyor. Güney Sudan, uzun yıllardır devam eden etnik ve dinî ayrışmalar nedeniyle Sudan'dan ayrılıp 2011 yılı itibariyle bağımsızlığını ilan etmiştir. Sancılı geçen ayrılış süreci ilk olarak 9 Ocak 2005 yılında II. Sudan İç Savaşı sonrasında Güney Sudan'ın özerkliğini ilan etmesiyle başladı. Güney Sudan, 9 Ocak 2011 tarihinde yapılan "bağımsızlık referandumu"na göre 9 Temmuz 2011 tarihinde bağımsızlığını ilan etme hakkını kazanmış olup Mayıs 2011’de Sudan hükümeti tarafından tanınmıştır.

Güney Sudan Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Hükûmetlerarası Kalkınma Otoritesi gibi örgütlere üyedir.