Damlaya Damlaya Prefabrik Eviniz Olur

05 Haziran 2013, Çarşamba 09:36

Prefabrik konut üretimi Türkiye’de hızlandı

Ülkemizde nüfus artışı ile artan prefabrik konut ihtiyacının giderilmesi için geleneksel sistemlerle sorunu çözmek sonuç vermemekte ve her yıl büyük bir prefabrik konut ihtiyacı birikimi olmaktadır.

Günümüzde tecrübeli ve üst düzey prefabrik firmaları proje odalarında tasarlanan prefabrik binanın mimari projeleri, üretimdeki rolü büyüktür Bu rolünü sürdürmek istiyorsa bu ancak üst düzey üretim teknolojisi olan ve modern teknoloji ile firmaların uyum içinde olması lazımdır ve 20.yy.‘ın en önemli bileşenlerinden biri depreme dayanıklı sağlam prefabrik yapılar yapmak lazım bu durumunda statik projeler ve prefabrik konutun kurulacağı bölge rüzgar yükü, kar yükü, yağmur yükü gibi önemli verilerle yararlanmasıyla gerçekleşebilmektedir.

Türkiye‘de Uygulanan prefabrik Konut Üretim Sistemleri Analizi sonucunda, bilgisayar kullanımı ile uygulamalarda hızlı ve doğru bilgi alış-verişi sağlayacak, bilgisayar ortamında bilgi bankası oluşturulmakta ve yapım sistemi önerisi uygulaması denenmektedir. Kullanılan autocad paket programının içerisinde bir menü penceresi açılarak veri tabanı oluşturulmaya çalışılmıştır. Uygulamada yaygın bir Prefabrik Konut Üretim Sistemi olan hafif çelik karkaslı panel sistemleri uygulayıcı sistem dünyada kullanılan hafif çelik sistemidir.