Başbakanın Çılgın Şehir Projesi Tuzla’da

06 Haziran 2013, Perşembe 16:17

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul için düşündüğü ‘çılgın’ projeler arasında gösterilen Mega Yenişehir’lerden ikincisi Tuzla Orhanlı’da yükselecek. Biri Avrupa Yakası Kemerburgaz’a ikincisi ise Anadolu Yakası’nda Tuzla’ya yapılacak olan Mega yapıdaki Yenişehirlerden her biri yaklaşık iki milyon metrekarelik bir alana kurulacak olup 500’er bin gibi dev bir nüfusu barındıracaklar.

Tuzla Orhanlı’da yapılacak olan Yenişehir projesi Kara, Deniz, Demir ve Havayolu ulaşımının kesiştiği merkez noktada bulunuyor. E-5 çevre yolu, TEM bağlantı yolu, Sabiha Gökçen Havaalanı, 3. Köprü bağlantısı ve Pendik Marinaya çok yakın konumda bulunduğundan ulaşım çok rahat.

Proje ile ilgili TOKİ İştiraki Emlak Planlama A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Karaca “Yenişehir, iş ve sosyal hayatın merkezi olacak” dedi. Karaca ayrıca Yenişehir projesiyle ilgili şu bilgileri Verdi: “Yenişehir farklı bir çok etaptan oluşacak. Çok fonksiyonlu bir proje olan Yenişehir’de ofis, otel, apart otel, kongre merkezi, home-ofis, hastane, okul, üniversite, ibadet alanları, AVM, mağaza, dükkan, seyir kuleleri, eğlence alanları ve sosyal tesisler bir arada bulunacak. Karaca’nın verdiği bilgiye göre Yenişehir projesinin yapımıyla ilgili Katar, Dubai, Singapur ve Kuveytli yatırımcılar yakından ilgileniyor. Yenişehirin kurulacağı Orhanlı bölgesi , temiz havası, sağlam zemini ve ulaşım kolaylığı ile biliniyor.

Kolay Ulaşım

Başbakan’ın çılgın projeleri arasında yer alan iki şehir’den Anadolu Yakası’na kurulacak Yenişehir bir çok ulaşım avantajına sahip. Sabiha Gökçen Havaalanına yakın bölgede inşa edilecek megaşehir hava alanına çok yakın. Marmaray projesinin devamı olan metro bu şehre uğrayacak. E-5 Çevre yoluna TEM bağlantısına Yenişehir çok yakın. Pendik Marina’ya ve İDO iskelesine 5 km. uzaklıkta.

Yatırım Alanları

500 bin nüfuslu bir kentin kurulacağı mega projede imar planlarının tamamlanmasının ardından trafik sorunundan uzak yeni ticarethaneler yeni yatırımcılara cazip iş ortamları sunacak. Deprem Güvenliği Marmarayı tehdit eden deprem riskine karşı Kartal, Pendik ve Tuzla ilçelerindeki depreme dayanıksız yapılara karşı Yenişehir projesi güvenli yapı modeli sunacak.