Bedensel Engelliler Derneği Hakkâri Şubesi tarafından Hakkâri’de yaşayan engelli bir vatandaşa prefabrik ev hediye edildi. Dernek Başkanı Ali Mesut Keskin ve diğer yöneticiler Karşıyaka Mahallesi’nde oturan bedensel engelli vatandaş Fahri Teke’ye bağışlanan prefabrik evin anahtarını tören ile teslim etti. Törende konuşma yapan Keskin toplamda 5 engelli vatandaşa prefabrik ev bağışladıklarını söyledi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için de anlamlı etkinlikler yapılması, onlar için hayatı kolaylaştıracak uygulamaların belediyeler ve derneklerce çoğaltılması temennisiyle.

Devamı

04 Haziran 2013, Salı 11:44


Ankara’nın Beypazarı ilçesinin Hacıkara mahallesinde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na prefabrik sınıflar geldi. 630 öğrencisi olan 8 derslikli okulda eğitim ikili sistem ile devam ediyordu. Prefabrik derslik ve sınıfların eklenmesiyle eğitimde tekli sisteme geçildi ve sınıfların kalabalığı azaldı. 1999 depreminde hasar gören Beypazarı Uruş beldesindeki bir okuldan artık kullanılmadığı için sökülüp getirtilen prefabrik derslik Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun hemen yanına eklendi. Eklenen prefabrik okul ve derslik içinde 11 sınıf ve 10 tuvalet var. Beypazarı Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na prefabrik sınıflar geldi. Ögretmenleriyle beraber ögrenciler sınıf’ların’da derslere başladı.

Devamı

04 Haziran 2013, Salı 11:40


Prefabrik konutlara olan ihtiyaç Van depreminin de ardından tekrar gündeme geldi. Marmara depreminin ardından yapılan 44 bin prefabrik yapının daha sonradan satılıp elden çıkarıldığı ortaya çıktı. Depremin ardından boşa çıkan prefabrikler Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın izniyle satışa çıkarılmış. Eski Afet İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Zafer Topşir, Marmara Depremi sonrası yaptırılan geçici konutların satılmasının yanlışlığına dikkat çekti. Topşir, ‘Prefabrik konutların satılması hataydı. Bu konutlar, olası yeni depremler için depolanmalıydı. Böyle yapılsaydı, Van Depremi’nde evleri yıkılan vatandaşların geçici barınması için kullanılabilirdi’ dedi.

Devamı

04 Haziran 2013, Salı 11:36


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van Erciş’e prefabrik bir çağrı merkezi kuracaklarını açıkladı. Dinçer konuyla ilgili olarak; ‘“Milli Eğitim Bakanlığı olarak prefabrik bir çağrı merkezi kuracaktık. Bununla ilgili altyapıyı tamamlamıştık. Karar verdik, çağrı merkezimizi Erciş’te kuracağız. Çalışanlardan yaklaşık 50-60 kişi depremde yaralanmış, zarar görmüş, sakatlanmış arkadaşlarımız olacak. Yüzde 60′ı engellilerden oluşan, toplam 100 kişiye istihdam sağlayacak bir müesseseyi hayata geçireceğiz.’ dedi.

Devamı

04 Haziran 2013, Salı 11:32


Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu mevkiinde inşa edilmesi planlanmaktadır. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral inşa edecek ve ürettiği elektriği 15 senelik alım garantisi ile Türk tarafına satacaktır. Santralın ne zaman devreye alınacağına ilişkin kesin tarihler bulunmamaktadır 2014 içinde ilk kazma vurulacak. Mersin’de kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk güç ünitesi inşaatının 2019 yılında biteceği açıklandı. 3 bin 500 kişinin çalışacağı nükleer santral dışarıdaki 30-40 bin arasındaki kişiye de iş imkanı sağlayacak. 1200 MWe’lık dört üniteden oluşacak ve 4800 MWe’lık kurulu gücü ile tek başına Türkiye’nin elektrik üretiminin yaklaşık %6′sını karşılayabilecektir. Kullanım ömrü dolduğunda reaktörün ısıl verimi sadece %90 kapesiteye inmektedir.

Devamı

04 Haziran 2013, Salı 11:24